Kup bilet on-line

Aktualności « powrót

Konkurs na imiona dla lampartów perskich rozstrzygnięty

W środę 6 lutego wybraliśmy imiona dla dwóch młodych lampartów perskich, które urodziły się u nas jesienią ubiegłego roku. Decyzja nie była łatwa, bo otrzymaliśmy ponad 100 maili z propozycjami! 
Było wiele ciekawych pomysłów. 
Niektóre zabawne, inne dostojne. Wybranie tylko dwóch było naprawdę trudnym zadaniem. 

W końcu po długiej i burzliwej dyskusji opiekunowie wybrali:

dla samiczki imię FURAHA - co oznacza radość i bardzo pasuje do żywiołowego temperamentu młodej kotki. Imię to zaproponowała pani Aneta z Płocka

dla samczyka imię PERUN - imię dawnego słowiańskiego bóstwa, które w przyszłości, gdy będzie przebywał w innym zoo w innym kraju, będzie przypominać skąd pochodzi. Poza tym początek imienia "PER" kojarzy się też z lampartami PERSKIMI. Propozycję tego imienia przysłał pan Konrad, który jak się później okazało, mieszka aktualnie w USA .

Uroczyste nadanie imienia samiczce odbyło się w piątek 8 lutego, natomiast kilka dni później specjalnie do nas przyleciał pan Konrad, który nadał imię samczykowi. Wszystkim, którzy nadesłali propozycje bardzo dziękujemy i zapraszamy do odwiedzania lamparciej rodzinki.

 


Lampart perski (Panthera pardus saxicolor) to najrzadszy podgatunek lamparta w ogrodach zoologicznych.
Na Czerwone Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem IUCN, zaliczony jest do kategorii EN (endangered),
co oznacza wysokie ryzyko wyginięcia. Przyczyny zagrożenia to: kłusownictwo dla pozyskania skór i dla celów medycyny ludowej, zabijanie ze względu na mity o lampartach ludojadach, utrata środowiska naturalnego z powodu ekspansji człowieka. Lamparty perskie objęte są programem hodowlanym EEP. 

Hodowlę lampartów perskich w ZOO Płock rozpoczęto w 1998 roku, wówczas przybył do Płocka samiec z ZOO  Magdeburg. Pierwsza samica przyjechała do Płocka 30 listopada 1998 roku. Para ta nigdy nie doczekała się potomstwa.

Obecna para hodowlana to: samica SULAKHAT i samiec ORLANDO.

SULAKHAT urodziła się w 2014 roku i przyjechała do Płocka 26.10.2016 roku, z National Park Sochi (Centrum Hodowli i Reintrodukcji Lamparta Perskiego w Rosji). Jej ojcem jest pochodzący z natury samiec o imieniu Alous, natomiast matka  o imieniu Andrea urodziła się w ZOO Jihlava w Czechach. Dla dalszej hodowli szczególnie cenne są geny samca, ponieważ pochodzi on z wolności. 

ORLANDO urodzony w 2012 r. przyjechał do Płocka z ZOO Nesles (Francja) 12.12.2013 roku.

Lamparty perskie w Polsce hodowane w 3 ogrodach zoologicznych: w Płocku, Gdańsku i Chorzowie.

Lamparty to zwierzęta drapieżne żywiące się ptakami, owcami, kozami, jeleniowatymi i mniejszymi ssakami. Zwykle polują z zasadzki, ale są też znakomite w pościgu. Doskonale wspinają się na drzewa i pływają. Każdy lampart na własny niepowtarzalny wzór cętkowania. Ciąża u lampartów trwa 3,5 miesiąca. Zazwyczaj rodzą się 1-3 młode. Samica karmi je przez okres 3 miesięcy, jednak pozostają z nią przez 1,5-2 lata. Żyją 15-25 lat.

Lampart perski jest największym podgatunkiem lampartów. Ciężar samca waha się do 80kg, natomiast samicy do 60kg. Występuje w skalistych i zalesionych obszarach wysokogórskich (do 4000 m. n. p. m.), ale także w leśnych dolinach i na stepach Azji centralnej (Iran, Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Armenia). Poluje w nocy, rzucając się na ofiarę z drzewa lub skradając się po ziemi. 

AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualności

^ do góry