Nasze zwierzęta « powrót

Wybrane ekspozycje

Lamparty perskie

Dnia 4 grudnia 2007 r. uroczyście oddano do użytku nową ekspozycję lampartów perskich (Panthera pardus saxicolor), jednego z najrzadszych podgatunków lamparta (Panthera pardus).

Nowy wybieg powstał w wyniku połączenia wszystkich dawnych wybiegów drapieżników - lwów, niedźwiedzi i lampartów.

Urozmaicone ogrodzenie składa się z szyb i ścian skalnych uzupełnionych siatką. Szklane elementy ogrodzenia umożliwiają bezpieczne obserwowanie i fotografowanie zwierząt z bliskiej odległości. W górnej części ogrodzenie wykończone jest drewnianą palisadą.

Wnętrze ekspozycji ukształtowano na wzór środowiska naturalnego lampartów perskich, imitując skalisty teren z wodospadem spływającym ze skały, tworzącym górski potok i niewielkie rozlewisko na skalistym podłożu. Do imitacji skał użyto jasnego piaskowca.

Centralnie na wybiegu usytuowano rozwidlony pień drzewa, pełniący rolę dekoracyjną i służący jako podpora konstrukcji stalowej niosącej siatkę górną.

Część wybiegu wysypano korą. Pozostałe elementy dekoracyjne to pnie i karpy drzew oraz dwie półki skalne, wykonane na tylnej ścianie ekspozycji.

Na terenie wokół wybiegu rozmieszczono elementy skalne i obsadzono go roślinnością iglastą o zróżnicowanej wysokości i kolorystyce.

Oprawę dydaktyczną ekspozycji stanowią 2 duże tablice zawierające podstawowe wiadomości nt. biologii, statusu i ochrony lamparta perskiego, tablica o podgatunkach lamparta oraz interaktywna tablica umożliwiająca zapoznanie się z cechami czyniącymi lamparta doskonałym myśliwym.

 


^ do góry