Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Wykaz gatunków / Ssaki

Panda mała 
Ailurus fulgens fulgens

Na wybiegu, który znajduje się tuż obok wybiegu osła Poiotu (jego odgłosy często słychać podczas spacerów po ZOO), mieszkają pandy małe.

Nasi podopieczni uwielbiaj zjadać liście bambusa, który jest ich głównym pożywieniem w warunkach naturalnych.

Hodowla pand w płockim Ogrodzie Zoologicznym budzi uznanie specjalistów w dziedzinie hodowli tego gatunku i urodzone u nas zwierzęta są naszą wizytówką w ogrodach zoologicznych w Irlandii, Austrii i Rosji.

Gdzie mogą znajdować się pandy jeśli nie widać ich na drzewie? Uciekły? Bez obaw. Na wybiegu znajduje się wiele miejsc, gdzie mogą się schronić, spędzić noc (chociaż dorosłe osobniki zdecydowanie rzadko z tego korzystają) czy odchować potomstwo. Są to budki nadrzewne i ziemne z dostępem wyglądającym jak wejście do nory. Jest również możliwość otwarcia ich od góry i sprawdzenia obecności zwierzęcia.

  • Panda mała (Ailurus fulgens fulgens) w Nepalu nazywana jest „Nigalya ponya”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „pożeracz bambusa”, natomiast w Chinach z powodu ubarwienia sierści zwana jest „Hun ho” - „ognisty ogon”.
  • Zasięg występowania tego gatunku rozciąga się od Himalajów do południowych Chin do wysokości ok 4300 m n.p.m.
  • Aktywna przeważnie nocą, dzień spędza śpiąc w norach lub w gałęziach drzew, zwinięta w kłębek i przykryta gęstym ogonem.
  • Gatunek ten osiąga dojrzałość płciową w wieku 18 miesięcy, a okres ciąży wynosi średnio od 114 do 145 dni.
  • Pożywienie pandy małej w 70 % składa się z bambusów, przede wszystkim ich liści i pędów. Poza tym żywi się trawą, korzeniami roślin, żołędziami. Okazyjnie spożywa pokarm pochodzenia zwierzęcego, np. owady, ptasie jaja, pisklęta lub małe ssaki.
  • Panda mała nie lubi wody.
  • Naturalnymi wrogami pand są np. pantery śnieżne, sowy i inne duże ptaki drapieżne, ale największym zagrożeniem jest człowiek i jego zwierzę domowe - pies.
  • Jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem a populację w naturze szacuje się na około 10 000 osobników.

Nasze zwierzęta / Wykaz gatunków / SsakiNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / SsakiNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / SsakiNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / Ssaki
 

^ do góry