Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

 
Modernizacja wybiegu pingwinówModernizacja wybiegu pingwinów

Płockie ZOO podpisało umowę na modernizację wybiegu pingwinów. W I etapie realizacji zadania trzeba było przygotować dokumentację i uzyskać odpowiednie pozwolenia. W chwili obecnej przekazano już plac budowy firmie Remontowo Budowlanej JAR-CEZ, która lada dzień rozpocznie swoje prace.

Foki pospolite w płockim ZOOFoki pospolite w płockim ZOO

Z belgijskiego ZOO Antwerpen do Płocka zawitały 4 foki pospolite (Phoca vitulina). Zwierzęta dobrze zniosły transport i szybko zaaklimatyzowały się w nowym miejscu, o czym świadczy zjedzona z apetytem pierwsza kolacja w Polsce, podana z rąk nowych opiekunów. Zaserwowano im ich przysmaki - śledzie i szprotki, które zniknęły w mgnieniu oka.

Witamy na świecie lamparty perskieWitamy na świecie lamparty perskie

W naszym ogrodzie kolejna niespodzianka! Po około stu dniach ciąży samica lamparta perskiego Sulakhat urodziła bliźnięta. Obydwa maluchy są płci męskiej. Ich mama - dziewięcioletnia dziś Sulakhat jest zwierzęciem dosyć skrytym, ostrożnym, a nawet nieufnym, ale jako matka sprawdza się wyśmienicie. Swoje dzieci bardzo troskliwie dogląda, karmi i pilnuje.

Tilapie z ZOO Płock wyruszyły do Stanów ZjednoczonychTilapie z ZOO Płock wyruszyły do Stanów Zjednoczonych

ZOO Płock jako jedyne w Europie z sukcesami hoduje i dystrybuuje pielęgnice z Otijkoto. Nasze tilapie zamieszkały już m.in. w londyńskim i berlińskim ZOO. Tym razem 30 młodych ryb wysłaliśmy w podróż aż na Uniwersytet Stanu Luizjana. Posłużą tam naukowcom do badań nad tym rzadkim gatunkiem.

Narodziny Narodziny "złotych" bliźniąt

Po czterech latach od rozpoczęcia hodowli lwiatek złotych, po raz pierwszy w historii płockiego ZOO na świecie pojawiły się bliźnięta tego gatunku. Pierwsza para hodowlana lwiatek złotych przybyła do ZOO w Płocku w 2019 roku. Był to mieszkający tu do dziś samiec Sid, który urodził się w 2010 roku w nieistniejącym już ogrodzie zoologicznym w Bristolu. Dobór par hodowlanych u tego gatunku nie jest jednak prosty, o czym świadczy fakt, iż po kilku latach bezowocnych prób uzyskania potomstwa w ZOO Płock podjęto decyzję o sprowadzeniu nowej partnerki dla Sida. W lutym 2023 z Parc Zoologique de La Palmyre we Francji przyjechała 4-letnia samica Chloe.

Operacja ciężkiej wagiOperacja ciężkiej wagi

W płockim ogrodzie zoologicznym nastąpiła największa operacja logistyczna, jaka może zdarzyć się w ZOO. Mieszkający tu od 2016 roku słoń Barnaba wyjechał do ZOO w Łodzi, natomiast do Płocka zawitał "maluch" z niemieckiego ogrodu w Kolonii. Transport słoni jest bardzo skomplikowaną operacją zarówno ze względu na gabaryty, jak i na ogromną inteligencję tych zwierząt, która utrudnia ?namówienie? ich do zapakowania się w transporter.

Jedyna taka para w Polsce - tapiry malajskieJedyna taka para w Polsce - tapiry malajskie

Do płockiego ZOO przybyła Krissy - samica tapira malajskiego, dzięki czemu samotny dotychczas ulubieniec zwiedzających Keenam, zyskał życiową partnerkę. Było to prawie niemożliwe, ponieważ tapiry malajskie są prawdziwą rzadkością. W 20 ogrodach zoologicznych w całej Europie żyje obecnie tylko 46 osobników. O wyjątkowości tego gatunku i trudnej hodowli świadczy fakt, że spośród 18 par w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziło się jedynie 5 młodych. Keenam czekał na swoją partnerkę aż 6 lat. Do Płocka przybył w 2017 roku i do tej pory był jedynym przedstawicielem tego gatunku w polskich ogrodach

[1] [2] [3] ... [10]      następna strona


^ do góry