Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Wykaz gatunków / Ssaki

Osioł somalijski 
Equus africanus somalicus

40 mln lat temu koniowate – konie, zebry i osły występowały na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Prawdziwe, dzikie gatunki koni obecnie na wolności nie występują, a dzikie osły i zebry żyją w Afryce i Azji.

Hodowlę osłów somalijskich płockie zoo rozpoczęło w 1999 r. Aktualnie nasze stado liczy 4 osobników (2 dorosłe samice, samiec i młoda samiczka urodzona w lipcu 2015 r.).
To już drugi przychówek tego gatunku w naszym ogrodzie a zarazem drugie rozmnożenie w Polsce!

Zobacz pierwszy spacer młodego osiołka [KLIKNIJ]

Gatunek ten eksponowany jest jeszcze w ZOO Warszawa, a tamtejszy samiec hodowlany to ogier urodzony w Płocku w 2011 roku. Płockie ZOO wspiera program naukowy ochrony osłów somalijskich w środowisku naturalnym oraz aktywnie uczestniczy w programie hodowlanym EEP (European Endangered Species Programme).

Imiona naszych osłów:
- samiec Moya ur. w 2010 r.
- samica Tracy ur w 2004 r. 
- samica Isidora ur. w 2008 r.
- samica Gambia ur. w 2015 r. w Płocku

Osioł somalijski (Equus asinus somaliensis) to afrykański podgatunek dzikiego osła. W środowisku naturalnym występuje jedynie na Półwyspie Somalijskim, pustyni Danakil w Etiopii i w Erytrei. Środowiskiem jego życia są tereny pustynne i półpustynne i z tego względu gatunek ten ma bardzo niskie wymagania pokarmowe i jest bardzo wytrzymały na brak wody. Odżywia się przede wszystkim trawami i roślinnością pustynną. Przystosowaniem do życia w skrajnych warunkach pustynnych jest silny przewód pokarmowy i odpornościowy oraz duże uszy, które usuwają nadmiar ciepła zapobiegając w ten sposób przegrzaniu.

Charakteryzuje się jasnopopielatym ubarwieniem sierści i poprzecznym, czarnym pręgowaniem na kończynach. Osioł somalijski  osiąga  140 cm wysokości w kłębie i wagę ok. 275 kg. Po ciąży trwającej 11 m-cy samica rodzi jedno młode, które dojrzewa pomiędzy 2 a 3 rokiem życia.

Dzikie osły żyją w stadach składających się z 10 do 15 osobników, których przewodnikiem jest najbardziej doświadczona samica.

Podobnie jak inne koniowate osły somalijskie są zawsze czujne i mają dobrze rozwinięty zmysły: węchu i słuchu. Wydają również rozmaite dźwięki np. klacze parskają na źrebaki, a ogiery na widok klaczy lub rywali rżą. Język ciała odgrywa ważną rolę w porozumiewaniu się między tymi ssakami. Swym zachowaniem zwracają na siebie uwagę innych osłów, które poinformowane w ten sposób rozglądają się dookoła za przyczyną zdenerwowania ich towarzyszy.

Osioł somalijski to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Główne przyczyny wymierania to: działalność człowieka, zmiany klimatyczne oraz konflikty zbrojne w rejonach jego występowania. Ze względu na to dane odnośnie liczebności tego gatunku w naturze nie są precyzyjne. Szacuje się jednak, że np. na pustyni Danakil żyje niewiele ponad 100 osobników.

 

Nasze zwierzęta / Wykaz gatunków / SsakiNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / SsakiNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / SsakiNasze zwierzęta / Wykaz gatunków / Ssaki
 

^ do góry