BOLITA POŁUDNIOWY
łac. Tolypeutes matacus ang. Southern Three – banded Armadillo
WYSTĘPOWANIE
ŚRODOWISKO
- Tereny trawiaste i bagienne pomiędzy rozproszonymi lasami.
POŻYWIENIE
- W porze suchej owady i ich larwy (mrówki, termity, chrząszcze), w porze deszczowej znaczną częścią diety są owoce.
CHARAKTERYSTYKA
- Dymorfizm płciowy praktycznie nie występuje.
- Charakterystyczny pancerz zbudowany z łusek kostnych z rogową warstwą na wierzchu składający się z 2 nieruchomych części: przedniej i tylnej oraz 3 ruchomych płytek między nimi. Włosy tylko na spodniej stronie ciała. II, III i IV palec kończyny tylnej zrośnięte ze sobą, I i V wolne. W kończynie przedniej 4 palce zakończone mocnymi pazurami.
- Długość ciała ok. 30 cm, masa ciała ok. 1 – 1,6 kg.
ZACHOWANIE
- Samotnik, choć zdarza się, że w chłodniejszych okresach jedno legowisko zajmuje nawet kilkanaście osobników.
- Ciąża trwa 120 dni. 1 młode w miocie. Młode są miniaturką dorosłego osobnika – zaraz po urodzeniu mogą się poruszać i są wyposażone w pancerz. Matka karmi je przez ok. 72 dni. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 9 – 12 miesięcy.
- W niewoli dożywa ponad 20 lat.
WARTO WIEDZIEĆ
- Twardy pancerz jest ochroną przed drapieżnikami – pancernik może zwinąć się w kulkę i całkowicie zamknąć ciało w pancerzu. Nawet, jeśli drapieżnikowi udałoby się wsunąć łapę w jakąś szczelinę, zostanie ona boleśnie przycięta przez elementy pancerza.
- Chroni się w norach, ale w odróżnieniu od innych pancerników, rzadko je wykopuje. Najczęściej wykorzystuje opuszczone nory innych zwierząt.
- Bolita w języku hiszpańskim oznacza piłkę, kulkę.
STATUS I OCHRONA
- Kategoria NT (Near threatened) na Czerwonej Liście IUCN – gatunek bliski zagrożenia wyginięciem z powodu polowań i utraty siedlisk.
|