Nasze zwierzęta « powrót

Wybrane ekspozycje

Lwy

Ekspozycję lwów po modernizacji oddano do użytku w roku 2004. Pomieszczenie wewnętrzne pozostało bez zmian, lwy natomiast zyskały nowy wybieg zewnętrzny o powierzchni 631 m², który pierwotnie należał do pekari.

Podłoże na całym wybiegu stanowi piasek z gdzieniegdzie rosnącymi kępami trawy. Ogrodzenie oddzielające lwy od publiczności zbudowane jest z drewnianych bali i betonowego muru. Od strony publiczności zainstalowano 11 okien widokowych zaopatrzonych w pancerne szyby. Ogrodzenie tylnej części ekspozycji stanowi ściana z elementami mocnej siatki, którą porasta dzikie wino. Na elementach tylnej ściany namalowana jest sawanna. Wystrój ekspozycji stanowią duże konary dębu i akacji oraz półka z bali, na której zwierzęta odpoczywają. Niewielkie oczko wodne ze strumieniem umieszczone jest na środku wybiegu. Dekoracyjnym elementem ekspozycji są dwa słomiane dachy w afrykańskim stylu, zapewniające cień zwierzętom i osłonę części dydaktycznej dla zwiedzających. Część dydaktyczną stanowią 4 tablice o biologii, rozmnażaniu i odchowie młodych, zdobywaniu pokarmu i zachowaniach stadnych lwów.

Grupa lwów hodowana w naszym ZOO składa się z samca urodzonego w 2009 roku w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym i dwóch samic z ZOO Beekse Bergen (Hilvarenbeek) w Holandii.

 

 

 

Zdjęcie naszego wybiegu lwów zostało zamieszczone w folderze promocyjnym Komitetu EAZA ds. Dobrostanu Zwierząt, jako przykład wzorcowej ekspozycji.

 

 

 


^ do góry