Nasze zwierzęta « powrót

Wybrane ekspozycje

Pingwiny tońce

17 października 2006 r. oddano do użytku nowy wybieg pingwinów przylądkowych (Spheniscus demersus). Dzięki wmontowanemu
w ścianie basenu oknu widokowemu, można obserwować pingwiny pływające w wodzie. 

Ekspozycja powstała w miejscu dawnego wybiegu i basenu tapira amerykańskiego (anta). Powierzchnia całej ekspozycji wynosi 592 m2. W wystroju zaprojektowano m.in. następujące elementy:

  • wybieg o pow. 185 m2
  • basen o pow. 255 m2
  • okno widokowe z korytarzem o pow. 30 m2
  • stacja filtrów o pow. 9,4 m2
  • pas zieleni o pow. 88,6 m2

Głównymi elementami wybiegu są imitowane z łamanych kamieni skały i 13 niewielkich granitowych jaskiń o wymiarach 80 cm wysokość i 80 cm głębokość. Teren pomiędzy skałami jest pokryty drobnymi otoczakami o frakcji 8-25 cm. Ekspozycja jest ogrodzona z trzech stron kamienną ścianą.

Od frontu można zejść schodami do niewielkiego korytarza z oknem widokowym, przez które zwiedzający mogą obserwować pingwiny pływające w wodzie.

Basen dla pingwinów jest dość duży, a jego dodatkową atrakcją jest wodospad płynący po skalnym stoku. Stacja filtrów do oczyszczania wody ulokowana jest w małym drewnianym budynku.

Oprawę dydaktyczną ekspozycji stanowią 2 etykiety z opisem gatunku; 1 tablica z charakterystyką rzędu i rodziny pingwinów, rysunkami wszystkich gatunków wraz z mapą zasięgu ich występowania; parada pingwinów – wykonane ze sklejki, naturalnej wielkości i koloru wizerunki wszystkich 17 gatunków tych nielotnych ptaków pływających. Na bocznej ścianie stacji filtrów, widocznej najlepiej od strony zwiedzających, umieszczono piękne, duże zdjęcie pingwinów przylądkowych w ich środowisku naturalnym.


^ do góry