Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Żurawie bliźniaki

Mieszkająca w naszym ZOO para żurawi mandżurskich (Grus japonensis) doczekała się dwóch piskląt.
Maluchy wykluły się 26 maja.

Ten zagrożony wyginięciem gatunek jest jednym z najrzadszych na świecie. Żurawie łączą się ze sobą na całe życie i uważane są za symbol odwagi oraz wierności. W naszym Ogrodzie żurawie mandżurskie hodowane są od roku 2002 i obecnie jest to jedyna aktywnie rozmnażającą się para w Polsce.

Lęgi żurawi są bardzo widowiskowe: ptaki budują gniazdo najczęściej ze słomy i gałązek, wysiadują na zmianę jajka, a następnie wodzą pisklęta stanowiąc tym samym bardzo wdzięczny obiekt obserwacji dla osób zwiedzających ZOO. Troskliwi rodzice opiekują się swoimi młodymi z ogromną dbałością.

Z uwagi na status ochronny gatunku i sukcesy hodowlane, płockie żurawie stanowią wielką dumę pracowników ZOO.

  • Żuraw mandżurski to gatunek dużego ptaka z rzędu żurawiowych (Gruiformes). W środowisku naturalnym zamieszkuje północno-wschodnią Azję. Jest jednym z największych gatunków żurawi. Jest bliskim krewnym żurawia zwyczajnego, który występuje w naszym kraju.
  • Żuraw mandżurski jest ptakiem wszystkożernym (zjada zarówno pokarm pochodzenia roślinnego jak również zwierzęcego).
  • Gatunek ten zakłada gniazda na ziemi, gdzie samica składa 2 jaja wysiadywane następnie przez około miesiąc przez obojga rodziców. Pisklęta są zagniazdownikami, w związku z czym niedługo po wykluciu są zdolne do opuszczenia gniazda i wraz z rodzicami poszukują pokarmu.
  • Żurawie są ptakami długowiecznymi (średnia długość ich życia to ok. 30-40 lat). Istnieją doniesienia o ptakach dożywających w warunkach hodowlanych sędziwego wieku 70 lat.
  • Żurawie znane są ze swego zachowania przypominającego taniec. Uważa się, iż dzięki temu ptaki nawiązują kontakty z innymi osobnikami, jak również wyrażają swoje emocje.
  • Żuraw mandżurski jest gatunkiem zagrożonym, co związane jest z intensyfikacją rolnictwa i uprzemysławianiem terenów, na których niegdyś ptak ten występował. Jedynie populacja występująca w Japonii jest stabilna.

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 

^ do góry