Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Zoologiczny kalendarz

8 sierpnia świętujemy w naszym kraju Wielki Dzień Pszczół.

Chociaż Światowy Dzień Pszczół (decyzją ONZ z roku 2017) obchodzimy 20 maja, to w Polsce mamy ich święto jeszcze po raz drugi. Celem organizacji tych świąt jest uświadomienie ludziom roli pszczół w naszym życiu. Pszczoły są najważniejszymi zapylaczami. Zapylają ok. 4000 odmian warzyw i wiele owoców, zawdzięczamy im produkcję 1/3 żywności. Wiśnie, maliny, truskawki, brzoskwinie, poziomki, morele, jabłka, pomarańcze, papryka, pomidory czy nawet kawa, bawełna i wiele innych plonów roślin uprawnych nie powstałoby bez udziału pszczół. Pszczoły wnoszą zatem bardzo istotny wkład w nasze bezpieczeństwo żywnościowe oraz zachowanie różnorodności biologicznej, od której zależy równowaga w przyrodzie. Niestety chemizacja rolnictwa, antropopresja, zmiany klimatyczne to czynniki ograniczające liczebność tych jakże potrzebnych owadów.

Czy podpatrywaliście kiedyś pszczoły żyjące w ulu eksponowanym w naszym Pawilonie Herpetarium? A czy wiecie, że na terenie ZOO mamy pasiekę? Pszczelarze opiekujący się naszymi ulami oceniają stan zdrowia pszczół, bo od pewnego czasu wszystkie owady zapylające potrzebują naszej pomocy.

Ostatnia zima minęła jakby niezauważalnie. Temperatury były prawie cały czas powyżej zera, co nie jest dobre dla gatunków, które zapadają w zimowy sen, bo ich organizmy nie mogą dostatecznie odpocząć. Tak również było w tym roku z pszczołami. Od wiosny ruch w pasiekach zaczął się na dobre. Zachęcamy do obejrzenia filmu nagranego w płockim ZOO wiosną tego roku:

Jak każdy z nas może pomóc pszczołom? Zakładajmy (choćby małe) łąki, ogródki, hotele dla owadów, oczka wodne, zielone tarasy, kwietne balkony w celu powiększenia różnorodności gatunkowej najbliższego otoczenia.

 

Kilka informacji o biologii pszczoły miodnej

Pszczoła miodna (Apis mellifera) – długość ciała 12-20 mm. Należy do rzędu błonkówek. Królowa i robotnice mają trójkątną głowę i wydłużony, zaostrzony na końcu odwłok. Tułów owłosiony, włoski żółtobrązowe, nasada segmentów odwłoka owłosiona. U robotnic  na tylnych nogach znajdują się narządy do zbierania pyłku. Do budowy gniazd wykorzystywany jest wosk, wydzielany przez robotnice z gruczołów woskowych, znajdujących się na odwłoku, w pobliżu odbytu. W gnieździe powstają 3 rodzaje komórek – „normalne”, w których rozwijają się robotnice, nieco większe, w których z niezapłodnionych jaj rosną trutnie, i duże, wydłużone, w których larwy karmione są specjalną wydzieliną  gruczołów robotnic – mleczkiem pszczelim. W tych komorach z zapłodnionych jaj powstają królowe. Królowa składa jaja, samce (trutnie) uczestniczą w zapłodnieniu samic i wkrótce potem giną. Robotnice podczas swojego krótkiego życia, budują komórki i czyszczą gniazdo, opiekują się potomstwem, zbierają pokarm i bronią gniazda. Żądło pszczoły znajdujące się na końcu odwłoka powstało z przekształconego pokładełka. Po użądleniu zwierząt stałocieplnych pszczoła ginie.


^ do góry