Dzień Ochrony Bałtyku w płockim ZOO W dniu 21 marca 2014 r. odbyła się w naszym ZOO impreza edukacyjna inspirowana Światowym Dniem Wody oraz Dniem Ochrony Morza Bałtyckiego. Nietypowe i bardzo ciekawe zajęcia dla młodzieży poprowadziła pani Magdalena Kalinowska, która na codzień pracuje w Morskim Instytucie Rybackim i w Akwarium Gdyńskim.
W czasie spotkania z naszym gościem lepiej poznaliśmy Bałtyk, zwierzęta w nim żyjące oraz problemy, z jakimi się zmagają. Obserwowaliśmy przywiezione prosto z Gdyni preparaty mokre klikunastu maleńkich mieszkańców naszego morza. Ochotnicy mogli też wziąć udział w konkursach z nagrodami.
Na koniec przeszliśmy w okolicę basenu, gdzie obserwowaliśmy karmienie i trening naszych fok szarych. Nastąpiło też uroczyste nadanie imienia foczce urodzonej 1 marca 2014 r. Spośród prawie stu pomysłów, które zpojawiły się na naszym profilu na facebooku wybrano imię PACO. Aleksandra i Agnieszka, które zaproponowały to imię, otrzymały od nas upominki i zamontowały tabliczkę przy basenie fok.
Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. W jego zlewni żyje prawie 90 mln. ludzi, a rzeki wciąż doprowadzają do Bałtyku wodę słodką, a wraz z nią ścieki. Jedynie poprzez wąskie i płytkie cieśniny dostają się do Bałtyku niewielkie ilości słonej, czystej i lepiej natlenionej wody z Morza Północnego i Atlantyku. Wszystkie nieoczyszczone ścieki, które spływają do Bałtyku rzekami z dziewięciu krajów leżących w jego zlewni zostają w nim na lata. Na stan czystości wody w Bałtyku najsilniej oddziałują 4 największe rzeki: Newa, Wisła, Dźwina i Niemen. Niezależnie od miejsca zamieszkania możemy zatem dbać o czystość Bałtyku, dbając o jakość wody w polskich rzekach.
Poza zanieczyszczeniem, dużym problemem Bałtyku są tzw. przełowienia - ryb łowi się zbyt dużo i często takimi metodami, że giną osobniki młode, a populacje mają problemy z odbudowaniem się. Niejednokrotnie podczas połowów ryb w wyniku tzw. przyłowu śmierć ponoszą ssaki morskie, takie jak foki lub morświny. Możemy przeciwstawiać się takim praktykom, np wybierając podczas zakupów tylko produkty pochodzące z niezagrożonych populacji oraz takie przetwory ryb, przy łowieniu których nie ucierpiały morskie ssaki.
Podczas Dnia Ochrony Bałtyku w płockim ZOO młodzież będzie mogła lepiej poznać nasze niezwykłe morze i dowiedzieć się jak postępować, aby nie szkodzić różnorodności biologicznej Morza Bałtyckiego.
|