Atrakcje « powrót

Działo się...

Wystawa National Geographic Photo Ark

W okresie wrzesień - grudzień 2018 r. w płockim ZOO prezentowana była niezwykle ciekawa wystawa fotograficzna pt. National Geographic Photo Ark. Największa wystawa zagrożonych gatunków, która jest efektem projektu Joela Sartore amerykańskiego fotografa z National Geographic. Goście odwiedzający nasze ZOO mogli oglądać wystawę bez dodatkowych opłat. 

FOTOmisja ratunkowa

Celem projektu było stworzenie „arki zdjęć” zawierającej portrety wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt żyjących w ogrodach zoologicznych i rezerwatach na całym świecie. Przybliżając ludziom te gatunki wystawa skłania do refleksji nad niepewną przyszłością wielu fascynujących zwierząt i zachęca do działań na rzecz ich ratowania. Ważne jest nie tylko wsparcie programów ochrony przyrody, ale każdy drobny gest i nasze codzienne decyzje. Nie zapominajmy, iż łącząc działania na rzecz środowiska, możemy doprowadzić do wielkiej zmiany na lepsze. #RatujmyRazem zagrożone gatunki zanim będzie za późno.

Przystań w ZOO

Ogrody zoologiczne na całym świecie współpracują ze sobą prowadząc programy hodowlane dla gatunków ginących. „Arka zdjęć” był znakomitą okazją, aby pokazać niezwykłą różnorodność biologiczną naszej planety i rozbudzić w dzieciach i młodzieży troskę o zwierzęta. 
Grupy szkolne miały możliwość zapisania się na aktywne zajęcia edukacyjne pt. „Dlaczego giną?”, w trakcie których romawialiśmy o konieczności i sposobach ochrony zagrożonych gatunków zwierząt oraz o roli ZOO w ich ratowaniu.
Zajęciom towarzyszył pokaz żywych zwierząt, zwiedzanie wystawy oraz pokaz materiałów filmowych, które zabrały widzów w podróż śladami Joela Sartore i pozwoliły zobaczyć jak powstawały niezwykłe fotografie.

Charyzmatyczny inicjator „Arki Zdjęć”

Joel Sartore – światowej klasy fotograf i członek Towarzystwa National Geographic. Realizację programu Photo Ark rozpoczął w swoim rodzinnym mieście Lincoln w stanie Nebraska 12 lat temu, a później odwiedził z aparatem ponad 40 krajów, aby stworzyć to niezwykłe fotograficzne archiwum. Pokazując piękno każdego stworzenia Sartore chce wzbudzić w ludziach sympatię do zwierząt i zainspirować do działań mających na celu ich ocalenie. Dotychczas udało mu się uchwycić w obiektywie przedstawicieli ponad 8 tys. gatunków. Bez względu na ich rozmiar, każde zwierzę traktowane jest z szacunkiem i miłością. Efektem tej pracy są piękne i poruszające portrety.
„To, co robi na nas największe wrażenie, to kontakt wzrokowy, który budzi w nas współczucie i chęć pomocy” - mówi Sartore.  

Ratujmy Razem

Wystawa jest częścią wieloletniego projektu National Geographic Photo Ark, którego celem jest uświadomienie ludziom problemu ginących gatunków i zachęcenie do zaangażowania się w lokalne programy ochrony przyrody. „Arka zdjęć” to nie tylko fotografie, ale również edukacja dla szkół, strona internetowa photoark.pl, albumy, artykuły, działania w mediach społecznościowych (#RatujmyRazem) oraz inne aktywności.

Od 129 lat Towarzystwo National Geographic inwestuje w odważnych ludzi i koncepcje mogące zmienić świat. Projekt Photo Ark wspiera nowatorskie projekty ochrony środowiska realizowane w terenie, których celem jest zminimalizowanie powstałych wskutek ludzkiej działalności zagrożeń dla dziko żyjących zwierząt, objęcie kluczowych siedlisk gatunków ochroną i wprowadzenie trwałych zmian. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odwiedź NatGeoPhotoArk.org oraz PhotoArk.pl

Atrakcje / Działo się...Atrakcje / Działo się...Atrakcje / Działo się...Atrakcje / Działo się...
 
Atrakcje / Działo się...Atrakcje / Działo się...Atrakcje / Działo się...Atrakcje / Działo się...
 

^ do góry