Kup bilet on-line

Aktualności « powrót

Operacja ciężkiej wagi

W płockim ogrodzie zoologicznym nastąpiła największa operacja logistyczna, jaka może zdarzyć się w ZOO. Mieszkający tu od 2016 roku słoń Barnaba wyjechał do ZOO w Łodzi, natomiast do Płocka zawitał „maluch” z niemieckiego ogrodu w Kolonii.

Transport słoni jest bardzo skomplikowaną operacją zarówno ze względu na gabaryty, jak i na ogromną inteligencję tych zwierząt, która utrudnia „namówienie” ich do zapakowania się w transporter. Co ważne, słoniom nie można podać środków usypiających ponieważ podczas podróży muszą być w pozycji stojącej. Dlatego niezbędne jest tu doświadczenie pracowników, specjalistyczny sprzęt oraz wszelkie wymagane uprawnienia. Oprócz specjalnego środka transportu, w całą operację trzeba dodatkowo zaangażować dźwigi, które pomagają załadować i rozładować ten wyjątkowy pakunek.

Rolą płockiego ZOO jest odchowywanie młodych, dorastających osobników do momentu osiągnięcia przez nich dojrzałości, kiedy to są gotowe by stworzyć grupę rodzinną. Ponieważ okres dzieciństwa Barnaby minął (niebawem skończy 12 lat), decyzją koordynatora musieliśmy go pożegnać. Na szczęście nie wyjechał daleko, bo do ZOO w Łodzi.

Z uwagi na to, że słonie są zwierzętami stadnymi, osoba koordynująca hodowlę słoni indyjskich postanowiła, aby do pozostającego w Płocku Gangesa dołączył młodszy kolega Moma, który urodził się w 2017 roku w Kölner ZOO w Niemczech. Przyszedł czas, kiedy 6 letnie słoniątko musiało rozpocząć nowy etap w życiu, pozwalający na usamodzielnienie się. Z pewnością pomoże mu w tym pozostający w płockim ogrodzie Ganges, który dzięki prowadzonym codziennie treningom, ma dobry kontakt ze swoimi opiekunami i jak sami twierdzą, jest bardzo dobrze wychowany.

Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku pierwszego słonia otrzymał w 1964 roku. Przybyła wówczas ikona płockiego ZOO - samica Petra, która przeżyła tu 30 lat. Od tego momentu słonie stanowią największą atrakcję dla zwiedzających. ZOO w Płocku od lat bierze udział w europejskim programie ochrony słoni indyjskich EEP. W ramach jego działań płocki ogród jest okresowym miejscem przebywania i eksponowania młodych samców, a koordynator z Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA), doceniając osiągnięcia hodowlane w zakresie treningu młodych zwierząt, przydziela do Płocka kolejne słonie. Na przestrzeni ostatnich 20 lat płockie ZOO opuściły już cztery słonie, które po osiągnięciu odpowiedniego wieku rozpoczęły życie w różnych europejskich ogrodach zoologicznych – przystosowanych do utrzymania stad hodowlanych.

Fachowy i bezpieczny rozładunek oraz załadunek słoni zapewniła płocka firma Dźwig-Mar. Organizacją transportu oraz opieką nad pozostającym w Płocku Gangesem zajęła się firma Budmat. Troskliwym opiekunem Momy oraz sponsorem jego transportu jest Bank Spółdzielczy w Starej Białej.

Słonie są największymi zwierzętami lądowymi żyjącymi na naszej planecie. Samce słonia mogą ważyć nawet do 6 ton i dorastać do 310 cm wysokości. Słoń indyjski jest gatunkiem ginącym, wpisanym na Czerwoną Listę IUCN w kategorii EN (endangered - bardzo zagrożony). Przez ostatnie 120 lat ich populacja zmniejszyła się co najmniej o połowę. Każdy osobnik jest więc na wagę złota.

fot. Leszek Bukowski, Magdalena Kowalkowska

Sponsorzy:

AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualnościAktualności
 
AktualnościAktualnościAktualności

^ do góry