Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

 
Narodziny Narodziny "złotych" bliźniąt

Po czterech latach od rozpoczęcia hodowli lwiatek złotych, po raz pierwszy w historii płockiego ZOO na świecie pojawiły się bliźnięta tego gatunku. Pierwsza para hodowlana lwiatek złotych przybyła do ZOO w Płocku w 2019 roku. Był to mieszkający tu do dziś samiec Sid, który urodził się w 2010 roku w nieistniejącym już ogrodzie zoologicznym w Bristolu. Dobór par hodowlanych u tego gatunku nie jest jednak prosty, o czym świadczy fakt, iż po kilku latach bezowocnych prób uzyskania potomstwa w ZOO Płock podjęto decyzję o sprowadzeniu nowej partnerki dla Sida. W lutym 2023 z Parc Zoologique de La Palmyre we Francji przyjechała 4-letnia samica Chloe.

Operacja ciężkiej wagiOperacja ciężkiej wagi

W płockim ogrodzie zoologicznym nastąpiła największa operacja logistyczna, jaka może zdarzyć się w ZOO. Mieszkający tu od 2016 roku słoń Barnaba wyjechał do ZOO w Łodzi, natomiast do Płocka zawitał "maluch" z niemieckiego ogrodu w Kolonii. Transport słoni jest bardzo skomplikowaną operacją zarówno ze względu na gabaryty, jak i na ogromną inteligencję tych zwierząt, która utrudnia ?namówienie? ich do zapakowania się w transporter.

Jedyna taka para w Polsce - tapiry malajskieJedyna taka para w Polsce - tapiry malajskie

Do płockiego ZOO przybyła Krissy - samica tapira malajskiego, dzięki czemu samotny dotychczas ulubieniec zwiedzających Keenam, zyskał życiową partnerkę. Było to prawie niemożliwe, ponieważ tapiry malajskie są prawdziwą rzadkością. W 20 ogrodach zoologicznych w całej Europie żyje obecnie tylko 46 osobników. O wyjątkowości tego gatunku i trudnej hodowli świadczy fakt, że spośród 18 par w ciągu ostatnich 12 miesięcy w Europie urodziło się jedynie 5 młodych. Keenam czekał na swoją partnerkę aż 6 lat. Do Płocka przybył w 2017 roku i do tej pory był jedynym przedstawicielem tego gatunku w polskich ogrodach

Koncepcja rozbudowy ZOO - konferencja prasowaKoncepcja rozbudowy ZOO - konferencja prasowa

13 stycznia o godzinie 9.00 w Sali Edukacyjnej w Pawilonie Herpetarium płockiego ZOO odbyła się konferencja prasowa, na której została zaprezentowana koncepcja rozbudowy Ogrodu Zoologicznego w Płocku Sp. z o.o.. W konferencji wzięli udział: Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski, prorektor Politechniki Warszawskiej ds. Filii w Płocku, prof. Renata Walczak - dziekan Wydziału Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, dr inż. Piotr Wiliński - zastępca dyrektora Instytutu Budownictwa Politechniki Warszawskiej oraz dr inż. Piotr Gryszpanowicz. Gości przywitał Prezes Zarządu Ogrodu Zoologicznego w Płocku Sp. z o.o. Krzysztof Kelman.

Nowi mieszkańcy ZOONowi mieszkańcy ZOO

Ta jesień rozpoczęła się wyjątkowo dla płockiego ogrodu zoologicznego. Dlaczego? Ponieważ do ZOO przyjechało aż 14 ptaków z 6 gatunków. Część z nich nasi goście już mieli okazję poznać. Powiększą one stada i, mamy nadzieję, utworzą pary hodowlane. Jeden gatunek jest jednak wyjątkowy i jeszcze nigdy nie był u nas prezentowany. Zwierzęta zostały przekazane przez 7 placówek zoologicznych znajdujących się w 5 krajach.

Modroary hiacyntowe zapraszają do ZOOModroary hiacyntowe zapraszają do ZOO

Zapraszamy do naszego ogrodu zoologicznego, gdzie w Pawilonie Ptaków Tropikalnych można już podziwiać długo oczekiwaną parę ar hiacyntowych. Samiec przyjechał do nas z Amsterdamu, a jego partnerka pochodzi z Tierparku w Berlinie. Poznali się dopiero podczas transportu, ale wydaje się, że przypadli sobie do gustu, a teraz poznają wolierę, opiekunów i czekają na zachwyt w oczach naszych zwiedzających.

WITAMY GŁUSZCE W NASZYM ZOOWITAMY GŁUSZCE W NASZYM ZOO

Głuszce to największe ptaki grzebiące Europy. Samce są znacznie większe od samic, osiągają rozmiary dużej gęsi i wagę ok. 6,5 kg. Posiadają jasny zakrzywiony dziób i czerwoną plamę nad oczami. Upierzenie korpusu samca jest czarne z długimi, szarymi cętkami. Skrzydła w kolorze brązowym mają charakterystyczne białe plamy. Długi, zakrzywiony do góry ogon jest czarny z białymi plamkami. W okresie zimowym wokół palców głuszcom wyrastają drobne piórka umożliwiające przemieszczanie się po śniegu. Samica ma ubarwienie brunatne upodabniające ją do suchej trawy. Na jej korpusie miejscami występują białe prążki. Z wyglądu przypomina nieco samicę cietrzewia.

[1] [2] [3] ... [10]      następna strona


^ do góry