Kup bilet on-line

Witamy w ZOO Płock « powrót

Płocki Ogród Zoologiczny, położony na unikalnym, malowniczym obszarze, jest ogólnodostępnym miejscem aktywnej rekreacji mieszkańców Płocka, a także województwa mazowieckiego. Naturalne środowisko wysokiej skarpy wiślanej stwarza korzystne warunki dla hodowli dzikich zwierząt, w tym gatunków najrzadszych, prezentowanych w nielicznych ogrodach zoologicznych.

Naszym celem jest przekazanie publiczności idei ochrony dzikich gatunków zwierząt, ginących najczęściej w wyniku ograniczania ich naturalnych siedlisk, postępującego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a także kłusownictwa i nadmiernej eksploatacji dóbr naturalnych. Wiele gatunków zwierząt, wytępionych całkowicie na wolności, zostało uratowanych dzięki hodowli w ogrodach zoologicznych. Informacje o działaniach prowadzonych przez nasz ogród zoologiczny znajdziecie Państwo na tablicach dydaktycznych na terenie ZOO.

Aktualnie hodujemy 580 gatunków zwierząt, w tym wiele okazów cennych, rzadko spotykanych w innych ogrodach. Wiele z nich otrzymujemy w ramach programów hodowli gatunków zagrożonych wyginięciem i naszej przynależności do Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA – European Association of Zoos and Aquariums).

Od roku 2002 płocki Ogród Zoologiczny jest członkiem Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - WAZA (World Association of Zoos and Aquariums). Głównym dokumentem WAZA jest Światowa Strategia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, której realizacja jest celem ogrodów zoologicznych.

Wizja współczesnego ogrodu zoologicznego jest odzwierciedleniem jego roli w działaniach na rzecz ochrony dzikich gatunków zwierząt, propagowania idei ochrony przyrody, prowadzenia badań naukowych i szerokiej edukacji społeczeństwa w zakresie ochrony dzikich gatunków. Dla ogromnej większości dzieci i młodzieży ogrody zoologiczne stanowią miejsce pierwszego kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz pierwszych doznań, jakie nieodłącznie towarzyszą obserwacjom niezwykłej różnorodności świata zwierząt i roślin. W ogrodzie zoologicznym możemy także uczestniczyć w rozmaitych wydarzeniach i zajęciach dydaktycznych.

Zobacz film promocyjny ZOO Płock [kliknij]

ZOO Płock z lotu ptaka [kliknij]

Dyrekcja ZOO
 


^ do góry