Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Narodziny osiołka somalijskiego

1 lipca na świat przyszedł osiołek somalijski (Equus africanus somalicus). Jest to jedno z najbardziej zagrożonych zwierząt na świecie.
W naturze żyje nie więcej niż kilkaset sztuk. Nowonarodzony maluch to samica a fakt ten jest niezwykle istotny, gdyż zwiększa szanse na dalsze rozmnażanie tego niezmiernie rzadkiego gatunku. W płockim Ogrodzie Zoologicznym stado osłów somalijskich liczy aktualnie 5 osobników (1 samiec, 3 samice i 1 młode).
Jest to drugie rozmnożenie w Polsce, z czego pierwsze również miało miejsce w Płocku :-)

Na wolności osły somalijskie występują jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Są nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wyginięciem a głównym zagrożeniem jest człowiek i zmiany klimatyczne. Poza tym występowaniu nie sprzyjają konflikty zbrojne prowadzone w rejonach naturalnych tego gatunku.
Osły somalijskie w Polsce hodowane są tylko w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku i w Warszawie.
Jak widać na zdjęciach i filmach, spacery pod czujnym okiem mamy oraz opiekunów, bardzo mu się podobają.

Płocki Ogród Zoologiczny wspiera program naukowy ochrony osłów somalijskich w Erytrei oraz prowadzi aktywną współpracę z pracownikami naukowymi kierującymi programem ochrony osłów somalijskich w środowisku naturalnym.


W ogłoszonym na facebooku: [KLIKNIJ]  konkursie na imię dla osiołka zwyciężył Pan Marcin, który zaproponował aby mała ośliczka nazywała się GAMPA. Zwycięzca oprócz zestawu upominków, będzie miał możliwość towarzyszenia w pracy opiekunom zwierząt kopytnych oraz zwiedzenia naszego ZOO „od kuchni”. Przyznano również nagrodę specjalną dla Pani Agaty, która wykazała się kreatywnością i ułożyła wierszyk o naszym osiołku:

Pierwszy lipca był we środę
I przyniósł nie lada przygodę
Oto w naszym płockim ZOO

Zjawił się nowy gość, że ho ho!
To ośliczka! - Krzyczą wszyscy
I Ci duzi i Ci niscy
Mama Gimbya zachwycona
Oto córka wymarzona
To gatunek zagrożony
Dlatego tak bardzo chroniony
Ale zaraz, moment, chwila!
Tak się nie może skończyć nowina!
Jeszcze trzeba imię nadać
Żeby każdy mógł z nią gadać
Wyjątkowe ani chybi
Imię małej to jest GIBI!

 

Pierwszy spacer osiołka:

 

 

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry