Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Nowi mieszkańcy w naszym ZOO

W naszym ZOO przybyło sporo mieszkańców.

Z czeskiego ZOO Děčin przyjechał lori mały. To małpiatka występująca w lasach deszczowych południowo-wschodniej Azji. Jego urokliwą cechą charakterystyczną są duże, okrągłe oczy, umieszczone z przodu głowy. Żywi się głównie owocami, owadami, jaszczurkami, jajami ptaków a nawet pisklętami czy małymi ssakami. Długość ciała lori wynosi 15–25 cm a waga do 0,5 kg. Prowadzi nadrzewny, nocny tryb życia i rzadko schodzi na ziemię. Ma dobrze rozwinięty wzrok i węch. Zwykle porusza się bardzo powoli, dłuższy czas może spędzić w bezruchu, stąd angielska nazwa „slow lori”. Jednak w sytuacji zagrożenia potrafi szybko skakać z gałęzi na gałąź. Ciekawostką jest fakt, że po wewnętrznej stronie łokci lori posiadają specjalny gruczoł  wydzielający toksynę, którą dorosłe osobniki rozcierają na sobie i na swoich młodych. Substancja ta często znajduje się także na ich zębach. Ugryzienie lori może spowodować u człowieka reakcję alergiczną, a dla małych ssaków i gadów bywa śmiertelne. Ostatecznie naukowcy uznali, że lori są jadowite.

 Lori mały to gatunek ginący, wpisany na Czerwoną Listę IUCN w kategorii VU (vulnerable – narażony na wyginięcie). Głównym zagrożeniem są polowania. Części ciał tych małpiatek są używane w tradycyjnej medycynie. Lori są także chwytane w celu sprzedaży jako zwierzęta domowe. Poważnym zagrożeniem jest utrata środowiska wskutek wycinania lasów pod uprawę roślin (nerkowce, kukurydza, ryż) i  osadnictwo. Gatunek niemal wyginął w czasie wojny wietnamskiej, kiedy bombardowano lasy. Jest chroniony prawem i objęty badaniami monitorującymi stan populacji na całym obszarze występowania.
Lori można już zobaczyć w naszym ZOO w specjalnie zaciemnionej ekspozycji w pawilonie tamaryn i marmozet.

Z ZOO Ostrawa otrzymaliśmy konury złote. To zagrożony wyginięciem gatunek papug, które w naturze występują w dżungli brazylijskiej. Swoją nazwę zawdzięczają żółto-złotemu ubarwieniu, które sprawia, że są niepowtarzalne w swoim wyglądzie. Ciekawostką jest fakt, iż konury złote są bliskimi krewnymi ar. Płockie ZOO jest ósmym Ogrodem w Europie a zarazem jedynym w Polsce, w którym można podziwiać ten gatunek.

Z ZOO Ostrawa pozyskaliśmy również dwa gatunki ryb: Hemichromis frempongi oraz Hemichromis sp. Gabon. Ryby te w środowisku naturalnym zamieszkują wody Afryki i docelowo wzbogacą przygotowywaną ekspozycję akwarystyczną. Ciekawostką jest fakt, iż bardzo rzadko występują w hodowlach akwarystycznych.

Ze słowackiego ZOO Koszyce przybył nowy gatunek kaczek – piżmówki amerykańskie. Dwie pary zasiedliły już wolierę ptaków wodnych. Mimo, że gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem, jest bardzo interesujący. Mało kto wie, iż piżmówki amerykańskie są przodkami kaczek piżmowych, popularnych w gospodarstwach rolnych. W naszym ZOO można zaobserwować różnice pomiędzy tymi dwoma formami kaczek (dziką i udomowioną), gdyż w mini – zoo prezentujemy również kaczki piżmowe.

Z czeskiego ZOO Chomutow przyjechał samiec sowy włochatki, który dołączył do mieszkającej w naszym Ogrodzie samicy.
Również do pary do przebywających u nas samców, sprowadzono dwie samice tragopana plamistego, które podarowało nam ZOO Ostrawa.

 

fot. 1 - Lori mały - en.wikipedia.org

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry