Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Nowi mieszkańcy - dzioborożce fałdodziobe

W Pawilonie Ptaków Tropikalnych płockiego ZOO zamieszkały dwa dzioborożce fałdodziobe.
Ptaki te, prezentowane są jedynie w 13 ogrodach zoologicznych w Europie. Płockie ZOO jest jedynym ogrodem w Polsce eksponującym ten gatunek. 

Dzioborożce fałdodziobe występują w lasach tropikalnych Azji Południowo – Wschodniej. Żywią się głównie owocami ale także owadami, krabami i małymi kręgowcami. Jest to gatunek monogamiczny. W okresie lęgów, samiec i samica zaczynają zamurowywać wejści
e do dziupli. Przed końcem budowy samica wchodzi do dziupli a samiec dokańcza budowę, zostawiając niewielki otwór, przez który ją karmi. Ptaki te osiągają wielkość nawet do 117 cm i wagę do 3,6 kg. Długość życia ptaków to ok. 40 lat, choć niektóre źródła podają, iż w warunkach hodowlanych mogą dożyć nawet 50 lat. Dzioborożce fałdodziobe umieszczone są na Czerwonej Liście IUCN jako gatunek zagrożony wyginięciem. 
Ciekawostką jest to, że wszystkie młode tego gatunku wyglądają jak samce. Jest to dość rzadkie zjawisko, gdyż w przyrodzie pisklęta ptaków zwykle podobne są do samic. 

Ptaki zostały przekazane przez holenderski 
Ouwehands Dierenpark Rhenen, natomiast w transporcie zwierząt 🚙 pomógł nam nasz sponsor - firma Budmat Auto Sp. z o.o.

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 

^ do góry