Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Orłosępy wróciły do płockiego ZOO

Młodziutka para orłosępów brodatych zamieszkała w płockim ZOO. Samica wykluła się w szwajcarskim Ogrodzie Zoologicznym w Goldau, a samiec w austriackim Haringsee.

Dzięki współpracy z austriacką organizacją Vulture Conservation Foundation, płocki ogród zoologiczny otrzymał roczną parę tych niezwykle cennych zwierząt.
Aby stworzyć jak najlepsze warunki do hodowli ptaków, przed ich przybyciem, woliera przeszła gruntowny remont pod okiem koordynatora orłosępów brodatych. Każde z narodzin jest niezwykle ważne, gdyż dla tego gatunku prowadzone są programy reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia w dawne miejsce ich występowania. 

W Europie orłosępy brodate są na skraju zagłady. Dzięki wysiłkom naukowców i prowadzonemu w ogrodach zoologicznych programowi ochrony EEP, powoli odbudowuje się populacja tych ptaków. Płockie ZOO uczestniczy w pracach komisji ochrony orłosępów na prawach członka. 

Orłosępy to ptaki z rodziny jastrzębiowatych, zamieszkujące rozległe masywy górskie Europy, Azji i Afryki. Głównym składnikiem ich pokarmu są kości. Dorosły ptak potrafi połknąć w całości i strawić kości o długości do 25 cm. Fragmenty szkieletów orłosępy zrzucają ze znacznej wysokości na skały, aby je rozbić na mniejsze kawałki. 

Ptaki można podziwiać w wolierze naprzeciwko zebr. 

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry