Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Niezwykle cenne narodziny

Miesiąc maj przyniósł nam bardzo miłe niespodzianki. Na świecie powitaliśmy wyjątkowe zwierzaki:
osiołka somalijskiego gibbona ungko oraz żurawie mandżurskie.
Wszystkie trzy gatunki znajdują się na liście zagrożonych wyginięciem.


Młody osiołek somalijski stawia pierwsze kroki na wybiegu i poznaje swoje stado. Synek 9 letniej Isidory oraz
7 letniego samca o imieniu Moya jest trzecim przychówkiem tego gatunku urodzonym w naszym ZOO.
Jest to o tyle ważne wydarzenie, iż ten afrykański podgatunek dzikiego osła jest krytycznie zagrożony wyginięciem. W środowisku naturalnym występuje jedynie na Półwyspie Somalijskim, pustyni Danakil w Etiopii i w Erytrei, zamieszkując ubogie w pokarm i wodę tereny półpustynne i pustynne. Jednak nie tylko trudne warunki środowiskowe i zmiany klimatyczne są przyczyną ich wymierania. Osły somalijskie bowiem mają niskie wymagania pokarmowe i są niebywale wytrzymałe na brak wody. Odpowiedzialność za spadającą liczebność populacji ponosi głównie człowiek, jego działalność, konflikty zbrojne prowadzone na terenach występowania tych pięknych zwierząt. Nie dziwi więc fakt, że każde urodzone młode tego gatunku jest niebywale cenne. Młody samiec czuje się świetnie, zdrowo się rozwija i ma niespożytkowane ilości energii. Pod czujnym okiem matki i opiekunów z właściwą dla swojego wieku ciekawością poznaje świat. 

Pojawienie się na świecie gibbona ungko to również niezwykle ważne wydarzenie. Szczęśliwi rodzice to samiec Ash i samica Sky, która przyjechała do nas z angielskiego Twycross Zoo jesienią ubiegłego roku. Para od razu przypadła sobie do gustu, czego dowodem jest to oto maleństwo. Gibbony ungko w Światowej Czerwonej Księdze IUCN zajmują kategorię EN (bardzo zagrożony wyginięciem). Gatunek ten można spotkać tylko w kilku ogrodach zoologicznych w Europie, a płockie ZOO jest jedynym w Polsce, posiadającym parę hodowlaną!
Gibbony są monogamiczne i zwykle łączą się w pary na całe życie. Rozmnażają się co 2- 3 lata i samica rodzi wówczas jedno młode po ciąży trwającej od 7 do 8 miesięcy. Matka opiekuje się nim starannie i karmi mlekiem do ukończenia pierwszego roku życia, gdy można je już odstawić od piersi. Gibbon ungko w środowisku naturalnym występuje na Sumatrze, Półwyspie Malajskim oraz na południu Tajlandii.

W ostatnim dniu maja wykluły się dwa żurawie mandżurskie. Ptaki te w środowisku naturalnym zamieszkują północno-wschodnią Azję. Jest to jeden z największych gatunków żurawi. W naszym Ogrodzie żurawie mandżurskie hodowane są od roku 2002. Ptaki przyjechały do płockiego ZOO jako młode osobniki, a następnie po osiągnięciu dojrzałości płciowej rozpoczęły gniazdowanie. Od tego czasu corocznie odchowują 1 lub 2 młode, stanowiąc tym samym jedyną rozmnażającą się parę w Polsce!
Ich lęgi są bardzo widowiskowe: ptaki budują gniazdo najczęściej ze słomy i gałązek, wysiadują na zmianę jajka, a następnie wodzą pisklęta stanowiąc tym samym bardzo wdzięczny obiekt obserwacji dla osób zwiedzających ZOO. Z uwagi na status ochronny gatunku i sukcesy hodowlane, płockie żurawie stanowią wielką dumę pracowników ZOO.

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry