Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Narodziny lamparta perskiego

Lamparty perskie Sulakhat i Orlando zostały rodzicami. Kociak, który urodził się 23 sierpnia 2020 r. wychodzi już na zewnątrz i nieśmiało poznaje swój wybieg. Wkrótce młode poddane zostanie pierwszym badaniom i profilaktycznym zabiegom lekarskim. Pozwoli to na ustalenie płci malucha i wówczas poprosimy o pomoc w wyborze imienia dla naszej perskiej piękności.

Lampart perski jest największym podgatunkiem lamparta. Doskonale wspina się po drzewach i pływa. Każde zwierzę ma własny, niepowtarzalny wzór cętkowania. Ciąża u lamparta trwa 3,5 miesiąca, samica karmi młode przez okres 3 miesięcy, jednak pozostają przy niej nawet przez 2 lata.

Lamparty perskie znajdują się na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych Wyginięciem.

Występuje w skalistych i zalesionych obszarach wysokogórskich (do 4000 m. n. p. m.), ale także w leśnych dolinach i na stepach Azji centralnej (Iran, Afganistan, Tadżykistan, Turkmenistan, Armenia). Jest zwierzęciem drapieżnym,  pokarmem są ptaki, mniejsze ssaki, owce, kozy, jeleniowate. Ssak ten potrafi doskonale przystosować swe zachowania łowieckie do rozmaitych środowisk. Zwykle poluje z zasadzki, ale jest też znakomity w pościgu. Poluje w nocy, rzucając się na ofiarę z drzewa lub skradając się po ziemi.

 

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry