Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Narodziny gibbona

Spieszymy z dobrymi wiadomościami, które w obecnych trudnych czasach cieszą szczególnie mocno.

Na wyspie w dolnej części ZOO w październiku 2020 r. urodził się gibbon czapnik (Hylobates pileatus). Maluch przez cały czas wtulony jest w futro matki, która będzie go karmić przez najbliższe dwa lata. Obecnie gibbonia rodzina składa się z 18-letniego samca NYAC (urodził się we francuskim ZOO w Miluzie), 13-letniej samicy BETSEN (urodziła się w duńskim ZOO w Randers) i młodej samicy MALIE urodzonej w Płocku w 2018 roku. Maluch jest więc drugim dzieckiem naszej pary, która z wielką opiekuńczością zajmuje się swoim potomstwem.

Gibbony cechuje dymorfizm płciowy - samica jest jasna, a samiec czarny. Płeć dziecka będzie możliwa do określenia dopiero po około roku. Na profilu facebooku ZOO Płock, zwróciliśmy się z prośbą o pomoc w wyborze imienia dla malucha. Zadanie nie było proste, ponieważ imię musiało pasować zarówno do samca jak i do samicy. Z otrzymanych propozycji, wybralismy imię ZOE, które wysłała Pani Monika.   

  • Gibbon czapnik jest gatunkiem poważnie zagrożonym wyginięciem, objętym europejskim programem hodowlanym EEP.
  • Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej fryzurce w kształcie czapki.
  • Gibbony zamieszkują wilgotne, wiecznie zielone lasy tropikalne Azji południowo-wschodniej.
  • Żywią się owocami, gałęziami, liśćmi, bezkręgowcami, jajami i pisklętami.
  • Ciąża trwa około siedmiu miesięcy, a młode dojrzałość płciową osiągają w wieku 5-8 lat.
  • Żyją do 40 lat.

Informujemy, iż płockie ZOO w okresie jesienno-zimowym czynne jest w godz. 9:00-16:00 (kasa do godz. 15:00). Z uwagi na warunki pogodowe, młody gibbon przebywa obecnie tylko w pomieszczeniu wewnętrznym, do którego można zajrzeć przez okno widokowe.

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry