Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Nowe zwierzęta - jesień 2020 r.

Za oknem szaro buro i ponuro, a w naszym ZOO zrobiło się bardzo kolorowo. To za sprawą nowych barwnych mieszkańców: ROGOWĘŻY BOULENGERA, GOŁĘBI NIKOBARSKICH oraz PYTONA KRÓTKOOGONOWEGO.

Wszystkie gatunki są zagrożone wyginięciem i znajdują się na Czerwonej Liście IUCN.????

?? Dwa dorosłe samce ROGOWĘŻY BOULENGERA (Rhynchophis boulengeri).przekazało nam ZOO Rotterdam. Nazwa węża związana jest z budową pyska z widocznym prawie centymetrowym elastycznym wyrostkiem przypominającym róg. Gatunek ten występuje w wilgotnych lasach górskich w klimacie subtropikalnym w Azji Południowo-Wschodniej. Poluje głównie w nocy na żaby, jaszczurki, ptaki i gryzonie. Żyje ok. 15 lat.

?? Tym samym transportem, również z Holandii przybyła para GOŁĘBI NIKOBARSKICH (Caloenas nicobarica). Ptaki otrzymaliśmy z Burger's ZOO w Arnhem. Ciekawostką jest, iż spośród innych gołębi, nikobarczyki wyróżnia bliskie pokrewieństwo z wymarłymi drontami DODO i SAMOTNYM. Gołębie nikobarskie występują w lasach tropikalnych na małych wyspach oraz w strefach przybrzeżnych większych lądów Azji południowo-wschodniej. Ich pokarm stanowią owoce i nasiona, liście i młode pędy, a także drobne bezkręgowce. Dzięki rogowym płytkom w żołądku mięśniowym i połykanym małym kamieniom, trawią bardzo twarde nasiona i orzechy. Samica składa tylko raz w roku 1 wydłużone jajo, które przez 16-18 dni wysiadują oboje rodzice. Masa ciała samca wynosi 460–525 g, natomiast samicy 490–600 g. Pióra z metalicznym połyskiem w większości barwy zielonej, miedzianej i złotej.

??  Kolejny nowy barwny mieszkaniec, to PYTON KRÓTKOOGONOWY (Python curtus). Ten piękny okaz został przekazany przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, z którą płockie ZOO prowadzi stałą współpracę. Pytony krótkoogonowe występują na obrzeżach tropikalnych lasów deszczowych w zachodniej części Sumatry. Dorosłe osobniki osiągają 1,5–1,8 m długości i są silnie zbudowane (obwód ciała wynosi około 60 cm). Ciężar dorosłego osobnika może przekraczać 20 kg. Pożywienie pytona stanowią: ssaki, ptaki, płazy lub gady, które znajdą się w jego otoczeniu. Czyha na zwierzęta przychodzące do wodopoju, błyskawicznie rzuca się na ofiarę i przytrzymując paszczą dusi w silnych splotach ciała. Gatunek jajorodny. Samica otacza jaja swym ciałem, czasem drży, aby podnieść temperaturę inkubacji.

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane

^ do góry