Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

Nowi wyjątkowi mieszkańcy ZOO

Płocki Ogród Zoologiczny wzbogacił się o cztery nowe gatunki zwierząt: gibbony czapniki, żołny, dudki oraz sowy włochatki.

Para gibbonów czapników zamieszkała na wyspie w dolnej części ZOO, którą do niedawna zajmowały gibbony ungko. Samica przybyła z ZOO Randers w Danii a samiec z francuskiego ZOO w Miluzie. Gatunek ten występuje w wiecznie zielonych lasach południowo - wschodniej Azji. Jest zagrożony wyginięciem, głównie na skutek degradacji środowiska naturalnego. Parę charakteryzuje wyraźny dymorfizm płciowy - samica jest jaśniejsza od samca. Gibbony czapniki osiągają wielkość od 44 - 65 cm, wagę od 6,5 - 10 kg. W Polsce prezentowane są wyłącznie w ogrodach zoologicznych w Płocku i Wrocławiu.

Kolekcję ptaków krajowych wzbogaciło 8 żołn. To najpiękniej ubarwione ptaki w Polsce, objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Występują głównie w południowych obszarach Europy i Azji a zimują w południowej Afryce. Żołny, które przylatują do nas w okolicach maja, zakładają gniazda w postaci nor wygrzebanych w urwisku. Korytarze mogą osiągać długość nawet do 2 m. Żołny, z uwagi na to iż chętnie polują na owady latające, nazywane są również „pszczołojadami”. Płock, jako jedyny Ogród w Polsce, prezentuje ten gatunek!

Razem z żołnami do płockiego ZOO przybyła również para dobrze znanych dudków. Ptaki te występują w Europie i środkowo – południowej Azji a zimują głównie w Afryce. W Polsce dudek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i choć występuje w całym kraju, nie jest łatwo go spotkać. Samice wglądają podobnie do samców. Charakterystyczny czubek, występujący na głowie u obu płci, wyrasta już w wieku pisklęcym. Czubek, który zazwyczaj jest złożony, tuż po wylądowaniu rozwija się w efektowny wachlarz. W Polsce dudki prezentowane są tylko w płockim i wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym.

Z niemieckiego ZOO w Lipsku przyjechały sowy włochatki. Występują w lasach umiarkowanych półkuli północnej (Eurazja i Ameryka Północna). Swoje gniazda ukrywają w dziupli lub odpowiedniej budce lęgowej w starych lasach świerkowych i bukowych. W Polsce występują nielicznie i tak jak poprzednie gatunki, objęte są ścisłą ochroną.

Gibbony czapniki, dudki oraz sowy włochatki prezentowane są na ekspozycjach.

 

Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 
Nasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlaneNasze zwierzęta / Aktualności hodowlane
 

^ do góry