Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Zoologiczny kalendarz

23 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pantery Śnieżnej.

Z tej okazji chcemy Was zaprosić do odwiedzenia Basiry i Dextera – pary panter mieszkającej w płockim ZOO, które urodziły się wiosną 2016 roku: ona w niemieckim ZOO Wuppertal, on w Opolu. Poznali się w Płocku i szybko się polubili. Przez wielkie szyby możecie obserwować jak się bawią, skradają, ukrywają wśród krzewów albo odpoczywają przytulone do siebie. Basira jest wesoła, ciekawa świata, towarzyska. Wyraźnie zdominowała nieśmiałego Dextera, który ceni sobie spokój i wcale nie próbuje z nią rywalizować.

Pantera śnieżna (lampart śnieżny lub irbis) to piękny i tajemniczy drapieżnik zamieszkujący Himalaje i Wyżynę Tybetańską. Gatunek jest zagrożony wyginięciem głównie z powodu polowań dla wspaniałego, cennego futra.

Ile panter śnieżnych jest na świecie?

Obserwacje i szacowanie ich liczebności jest bardzo trudne, bo irbisy żyją w rozproszeniu  w 12 krajach na obszarze ponad 2 mln km² w trudnym, górskim terenie. Są bardzo tajemnicze i unikają kontaktu z człowiekiem. Czerwona Lista IUCN podaje, że liczebność gatunku w naturze wynosi między 2700 a 3400 dorosłych osobników.

Rola ZOO w ratowaniu tych pięknych kotów jest istotna, gdyż w ogrodach zoologicznych hoduje się obecnie 417 irbisów, w tym 207 w Europie. Pod troskliwym okiem opiekunów i lekarzy weterynarii łatwiej jest im wychować młode niż w górskich obszarach Azji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w ZOO na całym świecie urodziło się 49 młodych panter śnieżnych.

Nasze zwierzęta / Zoologiczny kalendarzNasze zwierzęta / Zoologiczny kalendarzNasze zwierzęta / Zoologiczny kalendarzNasze zwierzęta / Zoologiczny kalendarz
 
Nasze zwierzęta / Zoologiczny kalendarz

^ do góry