Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Zoologiczny kalendarz

22 maja to Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. 

CZYM JEST RÓŻNORODNOŚĆ BIOLOGICZNA?  

Nasza planeta jest ciągle jedynym miejscem, gdzie możemy żyć. Niesamowitym miejscem, pełnym dużych i małych cudów natury na wyciągnięcie ręki. Spróbujmy obiecać sobie, że zadbamy chociaż o parę ogniw naszej lokalnej różnorodności biologicznej. Kupmy kilka roślin i posadźmy je w skrzynkach lub donicach na balkonie czy tarasie. Nauczmy się starannie segregować śmieci, szanować zwierzęta, ograniczmy jedzenie mięsa, kupujmy warzywa od lokalnych producentów, wykorzystujmy energię słoneczną. Na początek wystarczy parę drobnych rzeczy, które wpłyną korzystnie na otaczającą nas bioróżnorodność i pomogą nam żyć w zgodzie z przyrodą:

 1. Kliknij i poczytaj o kampaniach i projektach realizowanych przez płockie ZOO:

  „Which Fish?” 

  „Zostaw w krzakach tego zwierzaka”

  „Hodowla strzebli błotnej…”

 2. Jeśli masz ogród, zadbaj o to, żeby był ekologiczny tzn. nie stosuj chemicznych środków ochrony roślin, które niszczą wszelkie biologiczne życie przez lata, bo nie ulegają biodegradacji. Nie sprzątaj spróchniałych gałęzi i opadłych liści. Nasze ogrody mogą być arką Noego dla jeży, myszy, żab, jaszczurek, owadów, dżdżownic i wielu innych gatunków. Pamiętaj, że im jakiś ekosystem jest bogatszy w gatunki czyli im większa jest jego bioróżnorodność tym jest on zdrowszy.
   
 3. Bez owadów zatrzyma się wegetacja, Ziemi zagrozi głód, nastąpi masowe wymieranie gatunków, łącznie z gatunkiem ludzkim. Dbajmy o owady. Jak? Budujmy w naszych ogrodach  dla nich hotele, chociażby malutkie, z materiałów z recyklingu,  zakładajmy kwietne łąki, żeby miały pod dostatkiem pożywienia. Nie kośmy tak często trawników. Zakładajmy ogrody kwiatowe pomagające przetrwać pszczołom.  https://docplayer.pl/2944615-Hotele-dla-dzikich-zapylaczy-zrob-to-sam.html
   
 4. Dbajmy o ptaki, dokarmiajmy tylko wtedy, kiedy jest to konieczne i tylko zalecanym pokarmem, budujmy dla nich budki lęgowe. https://otop.org.pl/ptasie-porady/dokarmianie/budki-legowe/
   
 5. Nie musimy tak często wsiadać do samochodu i pędzić z zawrotną szybkością powodując  śmierć przekraczających drogę jeży, wiewiórek, myszy, lisów, saren, przelatujących lub przechodzących ptaków. Zwolnijmy na drodze. Zamieńmy czasem samochód na rower.
   
 6. Adoptujmy psa lub kota ze schroniska. Zyskamy przyjaciela, który nam się odwdzięczy, dostarczy mnóstwo radości i pozytywnie wpłynie na naszą psychikę.
   
 7. Angażujmy się w różne inicjatywy ekologiczne. Bądźmy aktywni, znajdźmy sobie jakiś skrawek ziemi, coś do kochania wokół siebie, o co warto dbać i co można ocalić. Bądźmy dobrzy dla siebie, innych ludzi, zwierząt i roślin. Pamiętajmy, że dobro do nas powraca.


^ do góry