Kup bilet on-line

Atrakcje « powrót

Działo się...

TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów

11 marca świętujemy Dzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Dzięki współpracy przyjaciół z ZOO Bydgoszcz, ZOO Charlotta, ZOO Chorzów, ZOO Kraków, ZOO Lubin, ZOO Łódź, ZOO Płock, ZOO Toruń, ZOO Warszawa, ZOO Wrocław i ZOO Zamość jeden dzień przerodził się w cały tydzień obchodów! Naszą akcję wspiera Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA).

W tym roku od 9 do 15 marca pod hasłem #chronimyGINĄCEgatunki będziemy wspólnie świętować TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i opowiadać Wam, jaka jest rola oraz misja współczesnych ogrodów zoologicznych, a szczególnie jak ogrody przyczyniają się do ochrony i ratowania ginących gatunków. Łączymy ludzi i zwierzęta z całego świata, by działać na rzecz ochrony przyrody.
Świętujcie razem z nami i wrzucajcie na swój profil na fb 11 marca zdjęcie swojego ulubionego mieszkańca zoo z hasztagiem #chronimyGINĄCEgatunki oraz #TMOZiA #DMOZiA. Dołączcie do wydarzenia na fb „TyDzień Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów: https://www.facebook.com/events/229216304789048/ !

Jednym głosem będziemy mówić, że ogród zoologiczny to nie cyrk, menażeria ani schronisko. Naszym zadaniem jest ochrona przyrody, by ocalić wspólny świat ludzi i zwierząt. Misję tę realizujemy poprzez:
- edukację przyrodniczą
- uczestnictwo w programach ochrony różnych gatunków zwierząt
- prowadzenie ksiąg rodowodowych
- prowadzenie badań naukowych
- wspieranie zagrożonych gatunków w warunkach in situ - czyli w miejscu ich naturalnego występowania.
Dzięki wiedzy i doświadczeniu pracowników ogrodów zoologicznych możemy m.in. nieść pomoc zagrożonym zwierzętom w Australii, prowadzić projekty reintrodukcji (wprowadzenia do miejsca w którym gatunek już był) różnych gatunków zwierząt. Niektóre ogrody prowadzą również działalność rehabilitacji rodzimych gatunków zwierząt lub dają schronienie skonfiskowanym przez celników okazom objętym Konwencją Waszyngtońską CITES

Poza tym, ogrody zoologiczne to prawdziwe wyspy zieleni w miejskiej dżungli lub na obrzeżach wielkich aglomeracji. Dają wypoczynek oraz możliwość kontaktu ze zwierzętami i obserwacji przyrody. Zwierzęta, które są w ogrodach zoologicznych, już od wielu dziesięcioleci nie pochodzą z natury, pochodzą z wymiany między ogrodami. A ta, jak i wiele innych kwestii związanych z hodowlą i dobrostanem zwierząt, jest nadzorowana przez organizacje, do których należą ogrody tj.: EAZA , World Association of Zoos and Aquariums, EARAZA.

I właśnie o tym wszystkim chcemy Wam opowiedzieć podczas TygoDnia Misji Ogrodów Zoologicznych i Akwariów. Działajmy wspólnie dla dobra zwierząt, by chronić przyrodę!

Razem 


^ do góry