Ochrona przyrody « powrót

Kampanie

Europejski Związek Ogrodów Zoologicznych i Akwariów czynnie działa na rzecz ochrony gatunków i ich środowisk. Regularnie organizowane są kampanie dla ratowania wybranych, najbardziej zagrożonych naturalnych ekosystemów i zwierząt tam mieszkających. Wszystkie zrzeszone w EAZA ogrody zoologiczne podejmują działania edukacyjne na rzecz uświadamiania społeczeństwu zagrożeń wynikających z zanikania różnorodności biologicznej naszej planety.

Zobacz też strony: www.eaza.net i www.waza.org

http://www.eaza.net/campaigns/Pages/Introduction.aspx

Płockie ZOO również aktywnie włącza się we wszystkie kampanie prowadzone przez EAZA :

 
2008-2010 Drapieżniki Europy2008-2010 Drapieżniki Europy

Bardzo poruszają nas opowieści o tępionych lwach, tygrysach czy jaguarach. Tymczasem europejskie ssaki drapieżne mają się równie źle, jak ich egzotyczni kuzyni. Wiele europejskich ssaków drapieżnych to gatunki zagrożone, dlatego Europejski Związek Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w latach 2008-10 przeprowadził Kampanię Ochrony Europejskich Ssaków Drapieżnych pod hasłem „Żyć razem”. Na ambasadorów Kampanii wybrano 12 najbardziej charyzmatycznych, ginących gatunków.

2007-2008 ROK ŻABY2007-2008 ROK ŻABY

Płazy pełnią kluczową rolę w środowisku jako drapieżniki i ofiary. Ograniczają ilość bezkręgowców powodujących szkody w rolnictwie i leśnictwie, a ich skóra produkuje substancje wykorzystywane w medycynie. Aktualnie, po przeżyciu 360 milionów lat, niemal połowa wszystkich gatunków płazów jest zagrożona całkowitym wyginięciem! Jest to największa skala zanikania gatunków od czasów wyginięcia dinozaurów.

2006-2007 Madagaskar2006-2007 Madagaskar

1 stycznia 2007 płockie ZOO przystąpiło do nowej kampanii: EAZA Madagascar Campaign 2006/07, której celem jest pomoc ogrodów zoologicznych Europy w ratowaniu unikalnej przyrody wyspy Madagaskar. Powodem rozwinięcia się tak wyjątkowej przyrody na Madagaskarze było odizolowanie się wyspy.

2005-2006 Ratujmy nosorożce2005-2006 Ratujmy nosorożce

Piąta z kolei kampania Europejskiego Związku Ogrodów Zoologicznych i Akwariów przebiegła pod hasłem „Ratujmy nosorożce” (Save the Rhinos). W wielu ogrodach zoologicznych to właśnie ci wielcy i charyzmatyczni roślinożercy są ulubieńcami zwiedzających. Dzięki pozyskanym funduszom i przy współpracy z organizacją Save the Rhino International (SRI) EAZA chce wspierać najważniejsze projekty ochrony nosorożców w ich środowisku naturalnym.

2004-2005 Shellshock 2004-2005 Shellshock

Żółwie zamieszkują naszą planetę od prawie 250 milionów lat. Były świadkami epoki dinozaurów, pierwszych ptaków latających, ewolucji człowieka począwszy od prymitywnych naczelnych. Obecnie zaledwie w ciągu ostatnich trzydziestu lat zwierzęta te stanęły w obliczu zagłady z sprawą człowieka. EAZA nazwała kampanię na rzecz ochrony żółwi angielskim słowem SHELLSHOCK. Co to znaczy?

poprzednia strona[1] [2] [3]       następna strona


^ do góry