Kup bilet on-line

Nasze zwierzęta « powrót

Aktualności hodowlane

 
Modroary hiacyntowe zapraszają do ZOOModroary hiacyntowe zapraszają do ZOO

Zapraszamy do naszego ogrodu zoologicznego, gdzie w Pawilonie Ptaków Tropikalnych można już podziwiać długo oczekiwaną parę ar hiacyntowych. Samiec przyjechał do nas z Amsterdamu, a jego partnerka pochodzi z Tierparku w Berlinie. Poznali się dopiero podczas transportu, ale wydaje się, że przypadli sobie do gustu, a teraz poznają wolierę, opiekunów i czekają na zachwyt w oczach naszych zwiedzających.

WITAMY GŁUSZCE W NASZYM ZOOWITAMY GŁUSZCE W NASZYM ZOO

Głuszce to największe ptaki grzebiące Europy. Samce są znacznie większe od samic, osiągają rozmiary dużej gęsi i wagę ok. 6,5 kg. Posiadają jasny zakrzywiony dziób i czerwoną plamę nad oczami. Upierzenie korpusu samca jest czarne z długimi, szarymi cętkami. Skrzydła w kolorze brązowym mają charakterystyczne białe plamy. Długi, zakrzywiony do góry ogon jest czarny z białymi plamkami. W okresie zimowym wokół palców głuszcom wyrastają drobne piórka umożliwiające przemieszczanie się po śniegu. Samica ma ubarwienie brunatne upodabniające ją do suchej trawy. Na jej korpusie miejscami występują białe prążki. Z wyglądu przypomina nieco samicę cietrzewia.

Urodził się osiołek somalijskiUrodził się osiołek somalijski

6 sierpnia na świat przyszedł osioł somalijski. Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, a jego liczebność w naturze szacuje się na kilkaset sztuk. W ciągu ostatnich 12 miesięcy osiołki somalijskie przyszły na świat tylko w 8 ogrodach zoologicznych na świecie. Na wolności osły somalijskie (Equus africanus somaliensis) występują jedynie na Półwyspie Somalijskim i w Etiopii. Są nieco większe od osła domowego i doskonale przystosowane do życia w trudnych pustynnych warunkach. Głównym zagrożeniem dla tego zagrożonego gatunku jest człowiek i zmiany klimatyczne. Osły somalijskie w Polsce hodowane są tylko w Ogrodzie Zoologicznym w Płocku, Zamościu i w Warszawie.

Kocie szaleństwo - urodziły się pantery śnieżne Kocie szaleństwo - urodziły się pantery śnieżne

Pantery śnieżne (Panthera uncia), których wybieg sąsiaduje z wybiegiem tygrysów syberyjskich, postanowiły nie być gorsze i również u nich pojawiło się potomstwo. To pierwszy przychówek panterzej pary - samicy Basiry i samca Dextera. Zwiedzający z pewnością widywali przytulone zwierzęta, które zapałały do siebie ogromną sympatią od momentu gdy połączono je w Płocku w 2019 roku. Po dokładnie dwóch latach mamy owoc tej miłości w postaci przepięknych bliźniaczych kociąt płci męskiej.

Płockie ZOO z akredytacją EAZAPłockie ZOO z akredytacją EAZA

Szanowni Państwo. Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż po przebytej kontroli, Komisja ds. Członkostwa i Etyki Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, przyznała Miejskiemu Ogrodowi Zoologicznemu w Płocku akredytację EAZA. Płockie ZOO zostało ocenione pozytywnie i otrzymało dalsze pełne członkostwo w szeregach najlepszych ogrodów zoologicznych i akwariów w Europie. To ogromny zaszczyt, gdy praca całego naszego ZOOlogicznego zespołu jest wysoko oceniona, a przede wszystkim doceniona.

Żurawie bliźniakiŻurawie bliźniaki

Mieszkająca w naszym ZOO para żurawi mandżurskich (Grus japonensis) doczekała się dwóch piskląt. Maluchy wykluły się 26 maja. Ten zagrożony wyginięciem gatunek jest jednym z najrzadszych na świecie. Żurawie łączą się ze sobą na całe życie i uważane są za symbol odwagi oraz wierności. W naszym Ogrodzie żurawie mandżurskie hodowane są od roku 2002 i obecnie jest to jedyna aktywnie rozmnażającą się para w Polsce.

Laya - nowa mieszkanka płockiego ZOO  Laya - nowa mieszkanka płockiego ZOO

Oto Laya - młodziutka panda mała, która właśnie przybyła do Płocka z francuskiego Parc Animalier Dauvergne. Laya ma niespełna rok i dołączyła do 4,5 letniego Hariego, który od kilku miesięcy czekał na nową partnerkę. Poprzednia samica Zetka, była już staruszką i pożegnaliśmy ją w ubiegłym roku. Dożyła 12 lat, które dla pand małych są bardzo sędziwym wiekiem. Nowa mieszkanka okazała się bardzo przyjaźnie nastawiona zarówno do swojego towarzysza, jak i do opiekunów. Teraz Laya poznaje swój wybieg i układa sobie relacje z Harim.

[1] [2] [3] ... [9]      następna strona


^ do góry