Kup bilet on-line

Ochrona przyrody « powrót

Kampanie

Europejski Związek Ogrodów Zoologicznych i Akwariów czynnie działa na rzecz ochrony gatunków i ich środowisk. Regularnie organizowane są kampanie dla ratowania wybranych, najbardziej zagrożonych naturalnych ekosystemów i zwierząt tam mieszkających. Wszystkie zrzeszone w EAZA ogrody zoologiczne podejmują działania edukacyjne na rzecz uświadamiania społeczeństwu zagrożeń wynikających z zanikania różnorodności biologicznej naszej planety.

Zobacz też strony: www.eaza.net i www.waza.org

http://www.eaza.net/campaigns/Pages/Introduction.aspx

Płockie ZOO również aktywnie włącza się we wszystkie kampanie prowadzone przez EAZA :

 
2011-2013 Azja Południowo-Wschodnia2011-2013 Azja Południowo-Wschodnia

Azja południowo-wschodnia jest regionem Ziemi o niesamowitej różnorodności biologicznej. Żyją tu jedne z najbardziej rozpoznawalnych i lubianych gatunków, jak m.in.: tygrys , słoń azjatycki i orangutan. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN / SSC) uznała duże zwierzęta tego rejonu za szczególnie zagrożone wyginięciem, przede wszystkim z powodu nielegalnego handlu i kłusownictwa oraz z powodu utraty siedlisk. Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań mogą one zniknąć na zawsze.

2010-2011 Małpy Człekokształtne2010-2011 Małpy Człekokształtne

Kampania Ochrony Małp Człekokształtnych dotyczy wielkich małp (goryl, szympans, orangutan, bonobo i 16 gatunków gibbonów) i ich problemów, które wymagają natychmiastowego rozwiązania. Małpy te są zagrożone wyginięciem z powodu licznych polowań, wycinki lasów tropikalnych (deforestacji) oraz chorób.

2008-2010 Drapieżniki Europy2008-2010 Drapieżniki Europy

Bardzo poruszają nas opowieści o tępionych lwach, tygrysach czy jaguarach. Tymczasem europejskie ssaki drapieżne mają się równie źle, jak ich egzotyczni kuzyni. Wiele europejskich ssaków drapieżnych to gatunki zagrożone, dlatego Europejski Związek Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) w latach 2008-10 przeprowadził Kampanię Ochrony Europejskich Ssaków Drapieżnych pod hasłem „Żyć razem”. Na ambasadorów Kampanii wybrano 12 najbardziej charyzmatycznych, ginących gatunków.

2007-2008 ROK ŻABY2007-2008 ROK ŻABY

Płazy pełnią kluczową rolę w środowisku jako drapieżniki i ofiary. Ograniczają ilość bezkręgowców powodujących szkody w rolnictwie i leśnictwie, a ich skóra produkuje substancje wykorzystywane w medycynie. Aktualnie, po przeżyciu 360 milionów lat, niemal połowa wszystkich gatunków płazów jest zagrożona całkowitym wyginięciem! Jest to największa skala zanikania gatunków od czasów wyginięcia dinozaurów.

2006-2007 Madagaskar2006-2007 Madagaskar

1 stycznia 2007 płockie ZOO przystąpiło do nowej kampanii: EAZA Madagascar Campaign 2006/07, której celem jest pomoc ogrodów zoologicznych Europy w ratowaniu unikalnej przyrody wyspy Madagaskar. Powodem rozwinięcia się tak wyjątkowej przyrody na Madagaskarze było odizolowanie się wyspy.

poprzednia strona[1] [2] [3]       następna strona


^ do góry